Zoznam portrétov

Stav
Uzavreté pre ďalšie odpovede.

DeletedUser5683

Hosť
avatar-74-Otto-Von-Bismarck.jpg

Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen, vojvoda z Lauenburgu (* 1. apríl 1815, Schönhausen, Nemecko – † 30. júl 1898, Friedrichsruhe) bol jeden z najvýznamnejších politikov 19. storočia a zakladateľ Nemecka. Bol predsedom vlády Pruského kráľovstva (1862 - 1890) a stal sa prvým kancelárom (1871 - 1890) Nemeckej ríše. Jeho nekompromisný prístup a autoritatívne vystupovanie mu vynieslo prezývku železný kancelár (chcel spojiť Nemecko železom i krvou ).
(Zdroj: wikipedia.org)
otto-von-bismarck.jpg


Portrét Otto von Bismarck bol zverejnený bez jeho fúzov.​
 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-88-Kralovna-Viktoria.jpg

Viktória Alexandra (* 24. máj 1819, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 22. január 1901, Osborne House, ostrov Wight) bola v rokoch 1837 – 1901 kráľovná Spojeného kráľovstva. Počas jej 64-ročnej vlády, nazvanej viktoriánskou epochou, Británia vybudovala obrovské impérium, využila zdroje priemyslovej revolúcie a stala sa jednou z najrozvinutejších industrializovaných krajín na svete.

Bola jedinou dcérou následníka trónu, vojvodu z Kentu a sasko-coburgskej princeznej Márie Lujzy. Keď sa mala narodiť, rodičia sa rýchlo presťahovali z Nemecka do Londýna, aby pôvod dcéry bol čo najviac anglický.
(Zdroj: wikipedia.org)
queen-victoria.png
 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-103-Rose-Starenka.jpg


Tento portrét Starenka Rose ukončil event Valentín 2014. Táto udalosť neskočila pre oboch zaľúbencov dobre a nežili spolu šťastne až do konca ich životov. Obľúbený portrét pre tých, čo nemajú radi film Titanik.​
 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-104-Jack-zmrazeny.jpg


Tento portrét Zamrznutý Jack ukončil event Valentín 2014. Táto udalosť neskočila pre oboch zaľúbencov dobre a nežili spolu šťastne až do konca ich životov. Obľúbený portrét pre tých, čo nemajú radi film Titanik.​
 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-105-Kaley-Cuoco.jpg

Elizabeth Ruth " Betty " Grable (18.prosince 1916 - 2.7.1973) bol americká herečka, pin-up dievča, tanečníčka a speváčka. Jej 42 filmov v rokoch 1930 a 1940 zarobili viac ako 100 miliónov dolárov a ona získala rekord 12 po sebe nasledujúcich rokov tým, že patrila medzi TOP 10 najlepšie platených herečiek. Ministerstvo financií USA v roku 1946 a 1947 uviedlo Betty Grable ako Američanku s najvyšším platom. Počas svojej kariéry zarobila viac ako 3 milióny dolárov.
(Zdroj: wikipedia.org)
betty-grable.jpg


Portrét Betty Grable bol zverejnený počas Veľká noc 2014.​
 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-106-Hugh-Hefner.jpg

Hugh Hefner, celým menom Hugh Marston Hefner (* 9. apríl 1926, Chicago, Illinois), tiež nazývaný Hef je zakladateľ a vydavateľ magazínu Playboy, ktorý sa stal ikonou americkej sexuality.

Hefner sa oženil 25. júna 1949 s Mildred Williamsovou. Má s ňou dve deti, Christie a Davida Paula. Christie je predsedníčkou Playboy Enterprises. Mildred a Hugh sa rozviedli po desiatich rokoch manželstva v roku 1959.
(Zdroj:wikipedia.org)
hugh-hefner.jpg
Portrét Hugh Hefner bol zverejnený počas Veľká noc 2014.​
 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-112-Freddo-Corleone.jpg

Fredo (Frederico) Corleone je fiktívna postava z románu Krstný otec autora Maria Puza.

Je druhým synom mafiánskeho bossa don Vita Corleone. Fredo je mladší brat Sonnyho a starší brat Michaela a sestry Connie.

V oboch, Puzovom románe a filmových adaptáciách, je Fredo charakterizovaný ako slabší a menej inteligentní ako jeho bratia; preto má malú skutočnú moc alebo postavenie v zločineckej rodine Corleone.
(Zdroj: wikipedia.org)

 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-1-Hector-de-Troya.jpg

Hektor z Tróje

Hektor alebo Hektór (starogr. Ἕκτωρ – Hektor, latinsky Hector) je v gréckej mytológii najstarší syn trójskeho kráľa Priama a jeho manželky Hekabé. Bol vrchným veliteľom trójskych vojsk vo vojne proti Achájcom.

Bol miláčikom Trójanov, nazývali ho štítom svojho mesta. Bol najstatočnejší a najsilnejší trójsky bojovník, vynikal mohutnou postavou, krásou i duchom. Prekonal všetkými svojimi vlastnosťami svojho protivníka, veliteľa Achájcov, mykénskeho kráľa Agamémnona. Tiež druhý z Achájcov, ich najväčší hrdina Achilles, sa mu nemohol rovnať, jedine silou.

Deväť rokov obliehali Achájci bohaté a kvitnúce mesto Tróju. Priplávali na 1186 lodiach s armádou o sile sto tisíc mužov. Vyhlásili vojnu, aby pomstili únos krásnej Heleny, manželky spartského kráľa Menelaa.

Helenu uniesol syn kráľa Priama Paris potom, čo sa stal rozhodcom v spore o prvenstvo v kráse bohýň Héry, Atény a Afrodity. Prvá mu sľubovala moc nad Áziou, druhá slávu na poli vojnovom a Afrodita mu sľúbila lásku najkrajšej zo žien.

Vojenské sily Tróje oproti achájskym boli sotva polovičné, medzi nimi však tých, ktorí nebojovali len pre žold, alebo pre korisť, ale odhodlane bránili svoje rodné mesto, bolo len asi desať tisíc. Mohutné hradby zmierňovali presilu nepriateľa, ale oni sa neobmedzili len na obranu, podnikali protiútoky. V tomto boji o záchranu preukázali aj hrdinstvá, pre ktoré si ich vážil i nepriateľ. Počas desiatich rokov spôsobili Achájcom také veľké straty na životoch, ktoré ich bojovým duchom neraz otriasli. Vo všetkých týchto zrážkach a šarvátkach Hektor vynikal nad ostatnými statočnosťou.

hector-z-troje.jpg

Po tak dlhej dobe obliehania mesta boli obe armády unavené dlhotrvajúcimi bojmi, ktoré neviedli k víťazstvu žiadnej zo strán. Achájci sa túžili vrátiť do vlasti, vzdať sa bojov a uzavrieť aj čestný mier. Unavení boli aj obrancovia, ale Hektor využil spor medzi vrchnými veliteľmi Achájcov, mykénskym kráľom Agamemnónom a hrdinom Achilleom, pre ktorý Achilles odmietol bojovať. Hektor prinútil Achájcov oslabených o najlepšieho bojovníka k ústupu, vrhol sa na čele svojich mužov na ich opevnenia a prebojoval sa až k achájskym lodiam, ktoré chcel spáliť. Ale v tom nečakane na neho zaútočil Achilleov priateľ Patroklos, odetý v zbroji Achillea, čím Trójanov oklamal a oni začali ustupovať. Hektor však nestratil odvahu, usporiadal svojich mužov, postavil sa proti Patroklovi a následne ho v boji zabil.

Smrť Patrokla Achilleom otriasla a rozhodol sa pomstiť. Urovnal spor s Agemomnónom a zúrivo vytiahol do boja, rozohnal trójske vojsko a chcel sa vrhnúť hlavnou bránou do mesta. Nikto si netrúfal proti nemu postaviť. Len Hektor statočne vyšiel pred bránu a vyzval Achillea k boju na život a na smrť. Navrhol, aby víťaz sľúbil vydať mŕtve telo zabitého k riadnemu pohrebu. Achilles prijal len výzvu k boju a vrhol sa na súpera. Hektor sa dal na útek, lebo nohy mu neposlúchli myseľ a trikrát obaja obehli hradby, v štvrtom okruhu vytiahol najvyšší boh Zeus zlaté váhy osudu a rozhodol, že Hektor zomrie. Bohyňa Aténa zobrala na seba podobu Hektorovho brata Déifoba a dodala Hektorovi odvahu k súboju, ale keď Achilles hodil kopiju zmizla. Hektor spoznal, že ho bohovia opustili, napriek tomu bojoval statočne až do samého konca a zomrel hrdinskou smrťou.
Víťazný Achilles vláči Hektorovo mŕtve telo okolo hradieb Tróje, panoramatická freska v hlavnej sále Achilleionu, Korfu
Achilles priviazal jeho mŕtve telo za nohy k svojmu vojnovému vozu a vláčil ho okolo hradieb Tróje a potom telo v achájskom tábore nechal napospas psom a supom. Bohovia však nedopustili aby hrdina Hektor ostal bez pohrebu. Hektorov otec Priamos, prišiel k Achilleovi s prosbami a darmi, Achilles sa nechal obmäkčiť a mŕtvolu Priamovho najstaršieho syna vydal.

Netrvalo dlho a vojnovou ľsťou sa Achájci dostali za hradby mesta a počas jednej noci mesto vypálili a premenili na hromadu rozvalín. Predtým však ešte položilo život mnoho mužov z oboch bojujúcich strán vrátane Parida a Achillea. A nielen to – obyvatelia Tróje boli väčšinou pobití, ženy odvlečené do otroctva. Hektorova manželka Andromaché sa stala korisťou Achilleovho syna Neoptolema, ktorý ju zneuctil a odviedol ako otrokyňu do Fthie. Hektorovho malého syna Astyanakta vytrhol akýsi surový vojak z náručia matky a zhodil ho z hradieb.

(Zdroj: wikipedia.org)​
 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-132-Zac-Efron.jpg

Zachary David AlexanderZacEfron (* 18. október 1987, San Luis Obispo, Kalifornia, USA) je americký herec a spevák. Herectvu sa začal profesionálne venovať na začiatku 21. storočia, ale najviac ho preslávili filmy High School Musical (2006 – 2008). Tiež si zahral v hudobnom filme Hairspray (2007) a v komédii Znovu 17 (2009). Odvtedy sa objavil vo filmoch, ako Silvestrovská noc (2011), Šťastlivec (2012), Susedia na odstrel (2014), Dirty Grandpa (2016) a Neighbors 2: Sorority Rising (2016).
(Zdroj: wikipedia.org)
zac-efron.jpg
 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-137-Christopher-Lee-Dracula.jpg


Sir Christopher Frank Carandini Lee (* 27. máj 1922, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 7. jún 2015, tamže) bol anglický herec a spevák. V dejinách kinematografie bude Christopher Lee navždy žiariť ako hrôzostrašný gróf Dracula z rovnomenného filmu z roku 1970. Portrét bol zverejnený počas Halloween 2014.​
 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-7-William-Wallace.jpg

William Wallace (* asi 1270 – † 23. august 1305) bol škótsky národný hrdina, jedna z hlavných postáv škótskych vojen o nezávislosť.

Narodil sa ako druhý syn sira Alana Wallacea z Elderslie, ktorý bol vazal Jamesa Stewarda, predka neskoršej škótskej kráľovskej dynastie a rytier. Patril teda k nižšej šľachte tzv. džentry. Williama jeho dvaja strýkovia vychovávali na povolanie kňaza, okrem iného ovládal francúzštinu a latinčinu. O jeho ďalších osudoch pred rokom 1297 nie sú potvrdené správy, preto sa o nich skôr špekuluje.

Vojna o nezávislosť

Za jeho prvé vystúpenie proti Angličanom sa považuje potýčka v meste Lanark, pri ktorej zabil dvoch vojakov. Potom sa z neho stal štvanec. Sir William Heselrig, anglický guvernér mesta Lanark v snahe chytiť Wallacea, zajal a neskôr popravil Marion Braidfute, ktorá mala byť jeho tajnou ženou. V máji 1297 sa Wallace pomstil a Heselriga zabil. Aspoň takto opisuje Wallaceove začiatky legenda. Isté je, že Wallace okolo seba sústredil malú armádu a v auguste 1297 sa spojil so silami, ktoré viedol Andrew Moray pri meste Stirling.

Bitka pri moste Stirling

K bitke došlo 11. septembra 1297. Škótska armáda pod vedením Wallacea a Moraya bola slabšia počtom aj výzbrojou, ale zaujala výhodné obranné postavenie. Angličania pod vedením grófa zo Surrey sa pokúsili prejsť cez most, na konci mostu ich ale zatlačili späť. Škóti podľa dopredu pripraveného plánu most strhli a veľká časť anglických ťažkoodených rytierov sa po páde mostu utopila. Nanešťastie pre Škótov bol počas bitky Moray zranený a za tri mesiace zraneniam podľahol.

Ochrancom kráľovstva a veliteľom jeho armád

Táto bitka dala Škótom nádej. Po nej bol William pasovaný na rytiera – pravdepodobne Robertom Bruceom – vyhlásený za Ochrancu Škótska a za veliteľa jeho armád počas neprítomnosti kráľa Jána Balliola. Zvyšok roka a začiatkom ďalšieho sa Wallace pokúšal stmeliť škótsku šľachtu. Keď v apríli 1298 vtiahli Angličania do Škótska, vyhýbal sa Wallace bitke.

Bitka pri Falkirku

21. júla 1298 sa konečne škótska a anglická armáda stretli v bitke. Wallace zaujal obranné postavenie takzvaný šiltron, ktorý tvorili štyri štvorce kopijníkov. Táto obranná hrádza z kopijí mala zastaviť anglickú ťažkú jazdu a zároveň poskytnúť krytie lukostrelcom a ľahkej jazde, ktorá mala po zastavení Angličanov využiť zmätok v ich radách a rozohnať ich. Tento plán ale počítal so spoluprácou šľachtickej ťažkej jazdy, ktorá mala napadnúť anglický tyl a poraziť waleských lukostrelcov.

william-wallace.jpg

Rytieri Walacea zradili a opustili pole. Ťažkopádna formácia Škótov nemohla v takejto situácii nijak manévrovať, čo využil anglický veliteľ, kráľ Eduard I. Pred útokom jazdy nechal lukostrelcov, aby „pripravili pôdu“. Oslabené šiltrony neboli schopné odolať náporu ťažkej jazdy a bitka tak skončila úplným zničením škótskej armády.

Podobný plán použil Robert Bruce v bitke pri Bannockburne. Vďaka tomu, že jeho jazda zničila anglických lukostrelcov, skončila bitka rozhodujúcim víťazstvom Škótov.

Ďalšie osudy

Po prehratej bitke sa Wallace v septembri 1298 vzdal titulu Ochranca kráľovstva v prospech Roberta Brucea, grófa z Carricku a Johna Comyna z Badenochu, bratranca zajatého kráľa Jána. Dúfal, že svojím rozhodnutím donúti spolupracovať dvoch rivalov v boji o škótsky trón, čo sa mu aj čiastočne podarilo. V roku 1302 sa ale Bruce zmieril s anglickým kráľom. Odpor Škótov sa pomaly zrútil. Wallace sa pokúsil zabrániť úplnej porážke tým, že sa vydal hľadať podporu do Francúzska. Výsledok tejto misie je nejasný.

Zajatie a poprava
Wallaceho zajali po tom, ako ho zradil škótsky šľachtic. Došlo k tomu niekedy v lete 1305 pred 5. augustom. Previezli ho do Londýna, kde ho obvinili z vlastizrady. Keďže považoval stále za kráľa Škótska Jána Balliola, tvrdil že nemohol zradiť Eduarda I., ktorý nebol jeho kráľom a ani mu neprisahal vernosť.

Súd ho uznal vinným a keďže Eduard I. dúfal, že s jeho smrťou skončí odpor a zároveň zastraší Škótov, drasticky ho 23. augusta 1305 popravili. Tento predpoklad Eduardovi I. nevyšiel, už v roku 1306 sa mu znovu postavil na odpor Robert Bruce. Eduard I. sa vydal na ďalšie ťaženie do Škótska, ale po ceste zomrel.

William Wallace v kultúre
O osobe Williama Wallaca, ako aj o bojoch škótov s Eduardom I. pojednáva film Statočné srdce (Braveheart) z roku 1995, v hlavnej úlohe s Melom Gibsonom.

Taktiež bol jeho príbeh prenesený do hry Age of Empires II, kde slúži ako výuková kampaň a objavil sa aj v datadisku Kingdoms pre hru Medieval II.

(Zdroj: wikipedia.org)​
 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-8-Nino-Bravo.jpg

Luis Manuel Ferri Llopis (03.8.1944 - 16.apríla 1973), známejší pod svojím umeleckým menom Nino Bravo, bol španielsky popový spevák.

(Zdroj: wikipedia.org)​

nino-bravo.jpg
 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-16-Ian-McDiarmid.jpg

Ian McDiarmid (11. august 1944 Carnoustie, Škótsko) je škótsky divadelný herec a režisér. McDiarmid má úspešnú predovšetkým kariéru v divadle. Rovnako ale prijal herecké úlohy v niekoľkých filmoch a televíznych filmoch. Vo svete sa stal slávnym najmä vďaka úlohe cisára Palpatina v Star Wars (Hviezdne vojny) (hral i v originálnej trilógii,i v novej trilógii). Od roku 1976 vystupoval zhruba vo 47 filmoch. McDiarmid je mistrom v modulácii svojho hlasu, najčastejšie však hovorí jemným, ale dôrazným hlasom.

(Zdroj: wikipedia.org)​

ian-mcdiarmid.jpg
 

DeletedUser5683

Hosť
avatar-5.jpg

Pilát Pontský alebo Pontský Pilát (latinsky Pontius Pilatus, grécky Πόντιος Πιλᾶτος) bol v rokoch asi 26 – 36 po Kr. piatym rímskym prefektom provincie Judea. Slúžil za vlády cisára Tiberia.

Pilát Pontský je však známy predovšetkým ako človek, ktorý podľa kanonických evanjelií odsúdil Ježiša Krista.

(Zdroj: wikipedia.org)​

pilat-pontsky.jpg
 
Stav
Uzavreté pre ďalšie odpovede.
Hore